LEXUS

 

Lexus

LEXUSV 80. letech 20. století začala u Toyoty klíčit myšlenka o vzniku samostatné divize luxusních vozů. V té době již úspěšná japonská automobilka se inspirovala především u výborných prodejů luxusních verzí modelů Supra a Cressida. Tehdejší prezident Toyoty, Eiji Toyoda, rozběhl tajný projekt F1 (Flagship No. 1, vlaková loď číslo 1). Později byla založena dceřiná divize Lexus a jméno vzniklo jako zkratka slov „Luxury EXports to the United States“ (luxusní vývoz do USA). První vůz této značky, model LS400, se na trhu objevuje v roce 1989.

Hlavním trhem automobilky Lexus se staly Spojené státy americké. Lexus LS400 (v Japonsku známý jako Toyota Celsior) s vidlicovým osmiválcem o objemu 4,0 l se záhy stává prodejním hitem, protože nabízí za nižší cenu komfort srovnatelný, ne-li dokonce lepší, než hlavní konkurenti v podobě dvojice Mercedes-Benz a BMW z Německa. Velký sedan doplňuje menší model, Lexus ES250, kde základ vozu můžeme dohledat u Toyoty Camry.

V roce 1990 Lexus expanduje na další lukrativní trhy, jakými jsou Velká Británie, Švýcarsko, Kanada a Austrálie. Nabídka vozů se dále rozšiřuje o sportovní kupé SC 400. Lexus se jako jedna z mála automobilek nikdy během své historie nedostala do dluhů.

V současné době jsou vozy Lexus neprodávanějšími luxusními vozy ve Spojených státech amerických. Nabídku otevírá sedan řady IS, následuje komfortní třída GS a sportovní kupé SC. Lexus v roce 2006 představil novou generaci svého top modelu, LS 460, včetně verze s rozšířeným rozvorem LS 460 L. Tento vůz má jako první na světě osmistupňovou samočinnou převodovku.

K milníkům vývoje image značky určitě patří vstup Lexusu s modelem RX do dynamicky se rozvíjejícího trhu vozu třídy SUV. A co víc? Lexus RX400h je první masově prodávané SUV, které jezdí s benzínovým agregátem v kombinaci s elektromotorem. Hybridní hnací ústrojí je geniální myšlenka, která nemá příliš mnoho záporů. V přípravě je sériová podoba nového lídra automobilky Lexus, co nevidět by se měl na trhu objevit model LS600h, který kombinuje vidlicový pětilitrový osmiválec s elektromotorem.


redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

LEXUS

 

LEXUS

 

LEXUS

 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek